1

Eczacıbaşı Profesyonel satış sonrası hizmetiyle farklılaşıyor

Antalya Lara Oteller Bölgesi’nin önde gelen otellerinden Fame Residence Lara&Spa da hijyen ürünleri konusunda Eczacıbaşı Profesyonel markasını tercih ediyor. Yaklaşık 4 yıldır Eczacıbaşı Profesyonel ürünlerini kullanan otel, markanın ürün kalitesi yanında satış sonrası hizmetlerinden de oldukça memnun. Fame Residence Lara & Spa

Otel Kalite Müdürü Özlem Çakan, Eczacıbaşı Profesyonel’in uygun fiyat seçenekler, ürün kalitesi ve satış sonrası hizmetleriyle rakiplerinden ayrıldığını belirtiyor. Otel olarak sürdürülebilir kalite anlayışını önemsediklerini kaydeden Çakan, “Eczacıbaşı Profesyonel’le çalışmak, hedeflerimizi gerçekleştirme sürecinde önemli bir tercih nedenidir. Bununla birlikte diğer dört otelimizde de Eczacıbaşı Profesyonel ile işbirliği yapmaktayız” diyor.

Kısaca Fame Residence Lara Otel hakkında bilgi verir misiniz?

Fame Residence Lara&Spa, 442 odasıyla, Fame Otel zinciri içinde, Antalya Lara Oteller Bölgesi’nde, 2006 yılından bu

yana başta Avrupa, Rusya ve iç pazar olmak üzere aile konseptinde beş yıldızlı hizmet vermektedir. En büyük avantajı

şehir merkezine ve havaalanına ortalama 15 dakika uzaklıkta olmasıdır. Bu sebeple, uzaktan gelen misafirlerimiz, bir an

önce hayal ettikleri tatile en hızlı şekilde başlayabilirler. Otelimiz denize sıfır konumdadır ve yazın rengarenk bahçesi,

ailelere dönük aktiviteleriyle, geniş salonlarımızda verdiğimiz düğünlerimizle, kışın ise toplantı grupları, sakin ortamda

dinlenmek isteyen olgun Avrupalı misafirlerin defalarca gelmekten hiç sıkılmadıkları sadık bir portföye sahiptir.

Otelcilikte standartlarınızı ve kalite anlayışınızı nasıl tarif ediyorsunuz?

Biz Fame ailesi olarak, misafirlerimizin sadece bugün için değil, tatil deyince her zaman gelmekten keyif alacakları,

güvenilir, gülümseyen hizmeti alabilecekleri bir otelcilik markasıyız. Öncelikle misafir memnuniyetinin

esas alındığı, personelimizin sağlıklı ve güvenli ortamda çalıştığı, hijyenik gıda üretimi ve sunumunun yapıldığı,

doğaya saygı ilkesiyle, kaynaklarımızın özenle kullanıldığı, geri dönüşüm için atık ayrıştırmanın dikkatle uygulandığı,

turizm sektöründe tedarikçilerin de her daim çalışmak isteyeceği, “sürdürülebilir kalite” anlayışına sahip bir oteliz.

Bu anlamda hijyen sizin için ne ifade ediyor? Hijyene yönelik uygulamalarınızı, hizmet anlayış ve kalite standartlarınızı açıklar mısınız?

Bir gıda mühendisi olarak personele verdiğim ilk hijyen eğitimlerinde, “Hijyendenildiğinde ne anlıyorsunuz?” sorusuna

ilk verdikleri yanıt “Temizlik” oluyordu. Zamanla eğitim ve uygulamalarımızla bu sorunun cevabının “sağlıklı” bir

ortam yaratmak olduğunu fark ediyorlar. Bunun için sadece otel içi uygulamalarla yetinmiyor, tedarikçilerimizin yerinde kontrolleri, eğitimler, laboratuar analizleri, ölçümler, bağımsız kuruluşlara yaptırdığımız denetimler ve kalite

belgelendirme çalışmaları ile tüm bunları bir sistem içinde tanımlıyoruz. Böylece kalite standartlarımızı yaratmış oluyoruz.

Personele yönelik eğitim çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Eğitime inanan ve bizi destekleyenyönetim anlayışı sayesinde, kalite standartlarımızı oluşturmak, daha iyiye giden yolda bizleri aydınlatıyor ve gerekli motivasyonu oluşturmamızısağlıyor. Çünkü hijyeni bilmek yetmiyor, elbette zamanla koşuşturma içinde unutulabilecekken, eğitim sayesinde yeniden farkındalık yaratmak mümkün olabiliyor. Personelin aldığı eğitimlerin etkinliğini, periyodik olarak yaptırdığımız analizler ve denetimler ile ölçebiliyoruz.

Misafirlerden aldığımız geri bildirim çağrı merkezimiz sayesinde an be an tüm departmanlarla paylaşılıyor. Bu sayede eğitim konularımızı sürekli güncelleyebiliyoruz.

Fame Residence Lara olarak satın alma kriterlerinizi neler belirliyor? Özellikle hijyen konusunda aradığınız özellikler neler?

Tedarikçilerimizle karşılıklı fayda anlayışıyla belirlediğimiz kriterleri; yerinde denetimler, ürün temini, mal kabuldeki

ve kullanım sırasındaki uygunluk performansları ve sahip oldukları kalite belgelerinin değerlendirmesi ile

oluşturuyoruz. Hijyen konusundaki hassasiyetimiz sayesinde firmaların artık ürün getirirken etiket bilgilerinden soğuk zincire, araç dezenfeksiyonuna, mikrobiyolojik analiz sonuçlarına, ürün temini sonrası servis kalitesine kadar hassasiyetleri giderek arttı.

Eczacıbaşı Profesyonel ile işbirliği süreci nasıl ve ne zaman başladı? Bu süreci biraz anlatır mısınız?

Eczacıbaşı Profesyonel ile dört yıldır çalışmaktayız. Yerli üretim olduğu için, hem ülke ekonomisine olan katkısı, hem

uygun fiyat seçenekleri sunabilmesi, hem de ürün kalitesi ve satış sonrası hizmeti ile diğer firmaların arasından sıyrılmıştı.

Eczacıbaşı Profesyonel’i tercih etme nedenleriniz nelerdi?

Otelimiz kapasitesi itibariyle adeta küçük bir kasabayı andırıyor. Küçük bir hesapla, yoğun sezonda 1000–1200

kişilik misafir sayısı, 350 personel ve tedarikçileri ile birlikte üç öğünden yaklaşık 5000 kişilik yemek tüketimi,

tüm alanların temizliği ve konaklaması çok ciddi bir iş. Bunu başarabilmek için profesyonel ürünler kullanmalı ve kalite anlayışımız doğrultusunda memnuniyeti korumalıyız. İşte bu nedenlerle, Eczacıbaşı Profesyonel’le çalışmak, hedeflerimizi gerçekleştirmesürecinde önemli bir tercih nedenidir.Bununla birlikte diğer dört otelimizde de Eczacıbaşı Profesyonel ile işbirliği yapmaktayız.

Eczacıbaşı Profesyonel’i hijyen tedarikçisi olarak öne çıkaran özellikleri neler?

Ürünlerin çevreye duyarlı olması, işimiz gereği oda temizliğinden gıda üretimine, restoranların ve sunum ekipmanlarının temizlik ve bakımlarına kadar ihtiyacımızı karşılayacak geniş ürün yelpazesine sahip olması ve bu ürünlerle istenen hijyeni sağlayabilmemiz, en önemli ölçüt olmuştur.

Markanın satış sonrası hizmetlerinden memnun musunuz?

İstenilen standardı yakalamak ve korumak için verilen uğraşı içinde zaman zaman sorunlar çıkabiliyor. Bunları aşabilmek için çözüm ortağı olarak, Eczacıbaşı Profesyonel’i yanımızda görmek çok önemli. Bu anlamda Eczacıbaşı Profesyonel’in farklı ürün seçenekleri sunabilmesi, yeni geliştirilen uygulama yöntemleri hakkında bilgi verebilmesi ve satış sonrası hizmetlerini zamanında sunabilmesi ile olası ihtiyaçlarımızı üst düzeyde karşılayabilmektedir.

Eczacıbaşı Profesyonel’den eğitim alıyor musunuz?

Eczacıbaşı Profesyonel’den bugüne kadar birçok eğitim aldık ve halen programlarımız devam etmektedir. Bunlar arasında temizlik makinelerinin kullanımı, ürün kullanımı, güvenli kimyasal kullanımı, kişisel hijyen, etkin çamaşır yıkama, leke çıkarma, bulaşıkyıkama eğitimleri yer almaktadır. Kesinlikle çok memnunuz.